Antagna NIU 2021
Antagningen till HT 2021 är klar. Här finns namnen på de som har antagits till våra NIU-skolor (Nationell idrottsutbildning).
Vi önskar lycka till och säger grattis till följande personer som kommit in på respektive NIU-gymnasium.
Alpint
NIU Arvidsjaur
Adam Svelander, Östersund Frösö SLK
Alice Jönsson, Luleå AK
Ester-Kajsa Gradin, Junsele IF
Ida Ekstrand, Väst Alpin SLK Göteborg
Ida Fransson, AK Vännäs
Oscar Tovås, IFK Lidingö Slalomklubb
Simon Kuzmic Hellberg, Djurgårdens IF AF
Svante Olofsson, Arvidsjaur SLK
Teodor Tovås, IFK Lidingö Slalomklubb
NIU Falun
Alice Elffors, IF Hudik Alpin
Elsa Almcrantz, Ödeshögs SK
Emma Norman, IFK Borlänge Alpin
Nella Granath, IFK Falun Alpin
Nils Grimberg, IFK Falun Alpin
NIU Fjällgymnasiet, Svenstavik
Agnes Rihpa Mann, Vemdalens IF Alpina
Ebba Hedlöf, Kungsbergets AK
Edvin Fredriksson, Åre SLK
Elliot de Susini, Väst Alpin SK Göteborg
Esther Nordberg, Mälaröarnas Alpina SK
Filip Koritz, Göteborg SLK
Madeleine Björkholm, Huddinge SK AF
Philip Jonsson, Klövsjö Alpina
Sarah Lundström, Sundsvalls SLK
Tim Berggren, Sundsvalls SLK
NIU Sveg
Elina Söderqvist, Järfälla AK
Felix Eklöf, Mälaröarnas Alpina SK
Mia Huss, Täby SLK
Rebecka Gustafsson, Örebro SLF
Robin Stenvi, Järfälla AK
Tilde Grönkvist, Östersund Frösö SLK
NIU Torsby
Arthur Månsson, Täby SLK
Eskil Haugstvedt, Väst Alpin SK Göteborg
Hampus Eklund, Täby SLK
Jennifer Olsson, Sunne AK
Julia Lindberg, Leksands SLK
Lina Karmholt, Göteborg SLK
Malin Larsson, Mälaröarnas Alpina SK
Moa Lorentsson, IFK Mora Alpina
Måns Larsson, Sälens IF
Victor Nilsson, Saltsjöbadens SLK
Viktor Eneqvist, Saltsjöbadens SLK
NIU Tärnaby Alpina Skidgymnasium
Alice Wallin, Järfälla AK
Amanda Annerberg, Sollentuna SLK
Erik Bonde, Huddinge SK AF
Gustav Wissting, Lycksele IF
Hilda Zakrisson, Lycksele IF
Hjalmar Nyman, Saltsjöbadens SLK
Liv Larsson, Tärna IK Fjällvinden
Lotten Wellenius, Mälaröarnas Alpina SK
Molly Strömbäck, Luleå AK
Nova Lindberg, Luleå AK
NIU Östersund
Elsa Berg, UHSK Umeå SK
Linnea Ollila, Östersund Frösö SLK
Matilda Ullenius, Lidingö Slalomklubb
Noah Bernhardtz, Göteborg SLK
Olle Mikelsson, Östersund Frösö SLK
Pontus Axelhed, Mälaröarnas Alpina SK
Selma Gunneriusson, Åre SLK
Tea Hedlund, Kungsbergets Alpina
Wilmer Dolk, Järfälla AK
Freeski
NIU Kiruna
Isak Partapouli, Kiruna
Mathis Marsja, Luleå
Jonatan Stenman, Boliden
Carlo Rehnstedt, Kiruna
Isak Henriksson, Kiruna
NIU Malung
Adam Ridefeldt, Uppsala slalomklubb
Gustav Johnson, Norra freeski
Henrik Svensson
Ludde Ekholm, Täby slalomklubb
Malte Håkan Scheele, Härnösands alpina
Neo Larsson, Sälens if
Oscar Andersson
Yury Evsees, Luleå freestyle
NIU Vännäs
Alvin Bjurman, Klutmark freeski
Anton Frandsen, Köpenhamns skiclub
Ehsan Tjärnström, Åre
Henrik Winsenburg, Lidingö Freeski
Kasper Bjurman, Klutmark freeski
Liam Stenberg, Åre
Tejs Wojtaszewski, Oure Freestyle
Längdåkning
NIU Åre
Alva Hedström, Funsädalens IF
Lizzie Sonnefelt, Duveds IF
Love Däldehög, Hudiksvalls IF
NIU Falun
Erik Gustafsson, Täby IS Skidor
Hanna Östberg, Domnarvets Goif
Hedvig Lindqvist, IK Rex
Hugo Fryxell, Täby IS Skidor
Oskar Karlberg, Siljansnäs skid- och löparklubb
Sanna Hörnell, Domnarvets Goif
NIU Östersund
Alva Svahn, Östersunds SK
Björn Rönnestrand, ÅS IF
Ebbe Zackrisson, Östersunds SK
Elias Redman, Östersunds SK
Ella Anger Hyttinen, IFK Hedemora
Elsa Malmgren, Östersunds SK
Hanna Stenmark, Östersunds SK
Nils Hamrin Borin, Östersunds SK
NIU Älvsbyn
Albin Hannemann, Nätra SK
Emma Antonsen, Sävast Ski Team
Ivar Labba, Älvsby IF SK
Nils Johansson, Sävast Ski Team
Rebecca Rudholm, Skellefteå SK
NIU Sveg
Albin Jeleby, Häverödals SK
Alexander Lodin, Tunafors IK
Andreas Ersson, Jättendals IF
Meija Peterson, Gillberga SK
Pipar Maja Gruvris, Siljansnäs Skid och löpareklubb
Tuva Åhlen, Vassunda IF
NIU Lycksele
Elias Malm, Täfteå IK
Ellen Berglund, Skellefteå SK
Emil Sehlstedt, IFK Umeå
Felicia Westin, Sävast Ski Team
Ivar Törnblom, IFK Umeå
Linus Ytterbom, Bergeforsen SK
Melker Lindgren, Täfteå IK
Saga Östling, Bergeforsen SK
Thea Nilsson, Skellefteå SK
NIU Gällivare
Ebba Holmgren, Arjeplogs SK
Emil Hedström, Gellivare Skid Allians
Marcus Vuorela, IKJ Haninge
NIU Sollefteå
David Palmgren, Bergeforsens SK
Olle Långberg, Hudiksvalls IF
Oskar Höglund, Sollefteå Skidor IF
NIU Torsby
Allan Wahlström, Bålsta SK
Alva Thudeen, Sya SK
Anna Fällgren, Arvika IS
Carl Sternander, Vreta SoMK
Erik Callmer, Björntorps IF
Hjalmar Wilhelmsson, Filipstad SF
Jesper Schouten, Vreta Skid- och motionsklubb
NIU Ulricehamn
Adrian Skiöld, Borås SK
Axel Isacsson, Ulricehamns IF
Filip Berglund, Ulricehamns IF
Jonathan Quick, Falköpings AIK
NIU Åsarna
Anna Backlund, Högbo GIF
Axel Eriksson, Myssjö/Oviken IF
Elias Bengtsson, Tynderö IK
Emma Strand, Bergeforsens SK
Philippa Sjöström, Storuman IK
NIU Mora
Alexander Bjuredal, Sälens IF
Ebba Johansson, IF Ski Team Skåne
Ida Bervenstål, Granbergsdals Skidkulbb
Linnea Björkman, IFK Mora SK
Louise Wallin, IFK Mora SK
Sofie Ettling, Finspångs SOK
Puckel
NIU Åre
Ella Bhagwani Zupanc, Åre SLK
Skicross
NIU Torsby
Emely Persson, Valfjällets SLK
Snowboard
NIU Kiruna
Enja Stålnacke-Lahti, Kiruna
Olof Lunden, Nynäshamn
Helge Eldståhl Forssén, Kiruna
NIU Malung
Alfons Bruce, Rengsjö
Joel Westling, Sälen
Kalle Hougner, Stockholm
Theo Sjölund, Göteborg
Vincent Henley, Funäsdalen
NIU Vännäs
Elsie Karlsson, Onsala
Terje Aittamaa, Sundbyberg
Vilda Lilja, Hägersten
2022-12-20
2023-01-05
Lotte Jernberg, SSF
Katarina Fahlén
katarina.fahlen@skidor.com
070-372 20 41